De Universelle To

Mere socialt ansvar i de små virksomheder.

Alle mindre virksomheder og deres leder burde tage et socialt ansvar, det er ikke kun de store virksomheder som ISS, Grundfos og Bilka, der kan tage et socialt samfundsansvar.

Med kun3 - 9 medarbejdere i virksomheden, har vi tænkt mange kreative tanker for at komme i gang med opgaven og måtte da også have lidt hjælp ude fra til indholdet og formen – men ideen var klar, vi skulle hjælpe og støtte nogle mennesker videre i deres arbejdsliv, hjælpe med til at finde et job til dem, sådan fortæller en virksomhedsleder.

Ved hjælp af en genplaceringskonsulent fandt vi frem til at oprette en stilling, hvor vi kunne have en ledig i 4 ugers praktik, og ved hjælp af de forskellige opgaver, som vedkommende skulle udføre, kunne vi se, om vi kunne anbefale den jobsøgende videre til de virksomhedskontakter, vi selv har. Vi kigger bl.a. efter om jobkandidaten arbejder i et rimeligt tempo, overholder sine aftaler, er god til at modtage en besked og handler positivt, på mange af de opgaver vi har - vi kigger efter de personlige kompetencer først.

I ejendomsservicebranchen og blandt medarbejdere, er der hovedsagelig en personkarakter, som har en form af en arbejdsbi. Arbejdsbien vil skabe resultater eller producere gode solide serviceydelser, og derfor er det vigtigt, at den ledige også passer ind på vores team med disse holdninger/denne profilkultur – og det er her, vores genplaceringskonsulent kommer ind i opgaven. Hans opgave er at matche en ledig til vores form og med vores profilkultur, som er kendetegnet på, at medarbejderne kender deres faglige felt, hvor de går op i at få arbejdet gjort og har et farligt præstationsbehov. De kan se en klar sammenhæng mellem sin egen indsats og arbejdspladsens resultater og bliver oftest motiveret af arbejdsopgaver, som indeholder elementer af humør og konkurrence. Den profilkultur er også forholdsvis enkel at jobformidle videre på til vores virksomhedskontakter, om det så skulle være på et lager eller i en produktionsvirksomhed, at den ledige ville kunne matche et job.